1. Diagnoza – formułowana jest po przeprowadzeniu badania psychiatrycznego oraz zebraniu wywiadu, który zawiera historię życia pacjenta, jego problemy indywidualne, społeczne oraz specyfikę relacji osobistych. Szczegółowo omawiana jest również historia leczenia. Diagnoza jest dynamiczna, co oznacza, że może zmieniać się w świetle nowych faktów, czy zdarzeń życiowych.
2. Plan leczenia – ustalany jest wspólnie z pacjentem. Może on obejmować leczenie farmakologiczne, skierowanie do psychologa lub psychoterapeuty oraz skierowanie na badania dodatkowe. W planie leczenia może również zostać uwzględniona hospitalizacja zarówno w formie stacjonarnej, jak również dziennej.
3. Wizyty kontrolne – mają na celu kontrolę stanu psychicznego pacjenta oraz monitorowanie postępów leczenia. W ich trakcie może dochodzić do modyfikacji lub zmiany dotychczasowego planu leczenia oraz rozpoznania. Wizyty kontrolne są umawiane w zależności od potrzeb Pacjenta i wymagań terapeutycznych – najczęściej raz w miesiącu.
4. Wystawianie recept, skierowań oraz zaświadczeń lekarskich – w trakcie leczenia, w zależności od indywidualnych potrzeb, wydawane są: recepty na leki, zaświadczenia lekarskie (m.in. o niezdolności do pracy - dawniej L4) oraz wszelkie niezbędne skierowania (do psychologa, na badania laboratoryjne, w szczególnych sytuacjach do szpitala). W każdym przypadku pacjent uzyskuje zaświadczenie po bezpośrednim zbadaniu podczas wizyty lekarskiej.